Knjige koje sam pročitala u 2021. godini
- Admin
- Jan 26, 2022
- 7 min read
U prošloj 2021. godini sam uspela da ostvarim cilj i želju da vratim čitalačku naviku i pročitam barem 20 knjiga. Mnogim knjigoljupcima je ovaj broj možda mali, ali studentu master studija na dva fakulteta je ova brojka pristojna i zadovoljavajuća.
Kako čitam knjige:
Volim da čitam štampane knjige i mnoge već imam u kućnoj biblioteci ali čitam i preko Kindle-a. Na taj način čitam strane knjige, koje još uvek nemaju prevod ili za koje smatram da je bolje čitati u originalnom izdanju.
Prvo ću prikazati knjige koje su mi ostavile najjači utisak a potom i ostale koje sam pročitala tokom godine. Opisi su veoma kratki i ne čine moje celokupno mišljenje.
Mišljenja su različita a knjige nam upravo pružaju mogućnost da ih doživljavamo na različit način.
Ukoliko se ne slažemo, to je sasvim u redu.
Ukoliko koristite aplikaciju GoodReads, možemo se i tamo družiti.
Knjige koje su mi se najviše dopale:

Sue Monk Kidd Tajni život pčela: Priča je smeštena u burne američke šezdesete godine. Glavna junakinja, mlada Lili Ovens, pronalazi novu i veoma interesantnu porodicu gde se upoznaje sa čudesnim svetom pčela i meda.
Kako je Washington Post opisao knjigu "Priča o tome kako jedna kći bez majke otkriva šta zapravo znači porodica - i o neobičnim i čudesnim mestima na kojima nalazimo ljubav." Nemam šta da dodam osim da je toplo preporučujem

Đorđe Lebović Semper idem: Moja omiljena knjiga. Dobila sam preporuku od drugarice, koja je samo načula da je knjiga lepa. Knjigu sam počela da čitam, potpuno neupućena u temu i sam život pisca. I oduševila sam se. Ovo je roman-hronika, ispričan iz ugla dečaka koji živi u ratnom periodu, kada se ideja nacizma širi i Evropi ali i njegovoj bližoj okolini. Stil pisanja je mudar ali i izuzetno duhovit, ma koliko je tema zapravo teška. Nemam naviku podvlačenja knjiga, ali u ovoj knjizi ne postoji stranica koja nije podvučena. Ako kupujem knjigu kao poklon, uvek je to baš ova. U Somborskom pozorištu postoji istoimena predstava, u dramatizaciji Gorčina Stojanovića, koju želim da pogledam.

Gail Honeyman Eleanor Oliphant is completely fine: Niko nije rekao Elenor da život može biti više od samo u redu. Ona je mlada devojka koja živi sama, prati određene rutine, radi u kancelariji i svakodnevno razgovara sa majkom, čije ponašanje u njoj budi različite emocije. Međutim, ona upoznaje Rejmonda sa kojim prolazi kroz nove i drugačije životne situacije. Ne, ovo nije ljubavna priča.
Knjiga je odlična, snažna i topla, a opet veoma mudra i duhovita u nekim segmentima.
- knjiga nije prevedena ali se može kupiti u Delfiju ili Vulkanu originalna verzija

Yaa Gyasi Transcendent Kingdom: Gifti je doktorand neurologije na Stenfordu i izučava neurološka ponašanja u mozgu miševa kako bi objasnila vezu bolesti zavisnosti i depresije. Njen brat Nana je bio izuzetno nadareni sportista ali umire od heroina. Gifti pokušava da otkrije naučnu osnovu za patnju koju vidi oko sebe.
I pored toga što je tema teška i iscrpljujuća, knjiga je izuzetno lepo napisana i lako se čita.
- knjiga nije prevedena ali se može kupiti u Delfiju

Delia Owens Tamo gde rakovi pevaju: Devojčica, Kaja Klark, živi potpuno sama u očevoj kolibi u močvari, nedaleko od malog gradića u Severnoj Karolini. Ona tokom odrastanja upoznaje močvaru, kao niko drugi. Ona izrasta u mladu i predivnu devojku, koja privlači dva mladića i tako uči o nečemu što nikad nije doživela, o ljubavi.
Jeste, ne volim ljubavne romane, ali ovo je mnogo više od toga.

Brit Benet Polovina koja nedostaje: Stela i Dezire su bliznakinje koje sa 16 godina odlučuju da pobegnu iz mesta gde su odrasle. One to čine zajedno, ali se ipak razdvajaju kad jedna od sestara odluči da ode, bez pozdrava i objašnjenja. Ipak, sestrinska povezanost je jaka. Ali neću dalje pisati, da ne bih previše otkrivala.

Milica Vučković Smrtni ishod atletskih povreda: O ovoj knjizi sam čula različita mišljenja i stavove. Ili su veoma negativni ili su preterano pozitivni. Meni se čini da je priča kroz koju nas Milica vodi izuzetno realna, ma koliko se u životu pravimo da nije tako. Možda knjiga nije za svakoga, mnogi prosto ne vole da čitaju o onome što nam je blisko u stvarnom životu, jer knjige i jesu beg od realnosti. Ali se ipak može reći da ova knjiga ima svoju dubinu. Milica je sa svojom knjigom ušla u uži krug za Ninovu nagradu.

Aleksandar Gatalica Dvadeset peti sat: Priča je neobična i zanimljiva. Stanislava Šida i Miladina Gajića zamenjuju dvojnici dok oni bivaju proterani u paralelni svet, u dvadeset peti čas. U paralelnom svetu, oni upoznaju i ostale odbačene ljudske suštine i duše i zajedno stvaraju paralelni Beograd po svojoj meri. Neću dalje otkrivati. Knjiga je simpatična, maštovita i u karakterističnom stilu pisca, pojavljuju se mnoge zanimljive ličnosti iz prošlosti (kao npr. Crnjanski).
Ostale knjige:

Dž. D. Salindžer Lovac u žitu: Knjiga koju ćete uvek pronaći na svim listama Najboljih knjiga, 100 knjiga koje morate pročitati i slično. I pored toga što je roman objavljen pre sedam decenija (1951. godina), teme koje obrađuje su izuzetno bliske današnjem društvu i čini da se svi mi pronađemo u ponašanju i razmišljanjima glavnog lika, Holdena Kolfilda.
Čini mi se da ću ovu knjigu pročitati još koji put, jer u mi u prvom čitanju nije ostavila jak utisak. Upravo se to desi kada mi ljudi preporučuju knjigu i ubeđuju da ne postoji bolja od baš ove ili one. Svi imamo različit ukus :)

Miodrag Majić Ostrvo pelikana: Nakon knjige Deca zla, koja mi se dopala, želela sam da pročitam i narednu knjigu istog autora, čim je objavljena. Meni je stil pisanja Miodraga Majića zanimljiv, upravo zbog toga što su teme iz oblasti kojima se pisac profesionalno bavi a opet prilično razumljivo napisane, tako da knjige čitate u jednom dahu. Tema je priličino teška, naporna i mučna, ali i realna i čini da se svi zapitamo šta sve činimo u životu i kakve posledice sve to može ostaviti.

Kazuo Išiguro Ostaci dana: Glavni junak, batler gospodin Stivens, putuje po engleskim selima i priseća se dešavanja i svog batlerskog života, u Darlington holu. Knjiga je dobila i svoju filmsku verziju, 1993. godine u kojem glumi čuveni Entoni Hopkins i Ema Tompson. Mislim da ne bih propustila previše da sam samo pogledala film jer mi knjiga nije ostavila utisak.

Paulo Koeljo Veronika je odlučila da umre: Veronika je mlada devojka koja u svom životu ima sve ono što joj je potrebno, međutim jednog novembarskog jutra uzima šaku pilula za spavanje, očekujući da se neće probuditi. Ali ipak joj se želja nije ostvarila, jer se budi u psihijatrijskoj ustanovi.
Knjiga mi se dopada, interesantna je i postavlja brojna pitanja o stvarima koje često zanemarujemo ili se plašimo da o njima razmišljamo.

Mark Log, Piter Konradi Kraljev govor: Istinita priča o tome kako je nepoznati, samouk logoped po imenu Lajonel Log pomogao, tada budućem, kralju Džordžu VI da poboljša svoj govor i ponašanje tokom javnih nastupa. Priča je stvorena na osnovu Logovih dnevnika i arhivskih podataka kraljevske porodice i pomoću njih se može shvatati uloga ali i pre svega prijateljstvo između Loga i kralja. Knjiga je insipirsala holivudske režisere da stvore filmsku verziju, koja je doživela neverovatan uspeh (King's Speech, 2010.)

Sali Runi Normalni ljudi: Ljubavna priča o Marijen i Konelu, dvoje različitih tinejdžera koji se zbližavaju tokom srednje škole ali i kasnije, u nekim narednim periodima života.
"S. Runi unosi svoju briljantnu psihološku oštrinu i savršenu prozu u priču koja istražuje suptilnost klase, elekstricitet prve ljubavi i složene spletove porodice i prijateljstva." Hm. Recimo. Mada meni nije ostavila jak utisak kao ostalima, možda jer BAŠ nisam ljubitelj ljubavnih romana... :)

Frederik Bakman Uznemireni ljudi: "Tokom razgledanja stana koji se nudi na prodaju jedan propali pljačkaš banke zaključaće se s iritantno entuzijastičnim agentom za prodaju nekretnina, dvojicom ogorčenih zavisnika od Ikee, trudnicom, samoubilački nastrojenim multimilionerom i prokletim zecom. Kada policija konačno bude upala u stan, zateći će ga... praznog." (opis sa Laguninog sajta) Ako volite Bakmanov stil, dopašće vam se. Mada, mislim da mi se ova knjiga najmanje dopada od svih njegovih koje sam pročitala do sada.

Džon Stajnbek O miševima i ljudima: Za ovu knjigu kažu da je jedna od najkontraverznijih u dvadesetom veku. Džordž i Leni su siromašni i vredni radnici na poljima i maštaju o svom posedu na kome će stvarati i raditi. Međutim, u trenutku kada im se čini da je san nadohvat ruke, dešavaju se nepredvidive situacije. Novela je kratka ali iscrpljujuća i teška.
Stajnbek je dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1962. godine (godinu dana nakon Ive Andrića)

Majkl Dobs Kula od karata: Verovatno ste čuli ili gledali seriju House of Cards. Da, serija je inspirisana triologijom. Knjiga je objavljena 1989. godine i prati priču Fransisa Erkarta koji nakon ostavke Margaret Tačer, nezadovoljan političkom scenom deluje u tajnosti i čini sve da obezbedi vodeću političku poziciju. Žanr romana mi se dopada, međutim, nisam sigurna da želim nastaviti sa čitanjem ostalih knjiga iz triologije. Pre će se desiti da počnem sa gledanjem serije (mada me ni ona ne privlači).

Momo Kapor Una: Svima je priča o Uni veoma poznata, tako da neću pisati o čemu se u knjizi radi. Ali, verovatno će se mnogi smrtno uvrediti ako kažem da mi se priča ne dopada. Stil pisanja Mome Kapora je sjajan, to ne sporim, ali mi se više svidela knjiga Beleške jedne Ane. Ljubavne muke učiniše da se ja namučim da stignem do kraja.

Matt Haig The Midnight Library: Između života i smrtni postoji jedna biblioteka u kojoj se nalazi neograničen broj polica sa knjigama koje pružaju mogućnost da vidimo život iz drugačijeg ugla, iz drugačiji odluka. Tako glavna junakinja pokušava da nađe život kakav je zapravo želela, ali shvata da je njen život koji živi jedini i pravi izbor.
Šta znam, meni je knjiga bila dosadna, sa mnoštvom fraza koje liče na knjige iz popularne psihologije (na koju se ježim). Mada, ideja je zanimljiva. Note to myself: ako svi hvale knjigu na GoodReads-u ne znači da je dobra.

Lana Bastašić Uhvati zeca: Opet jedna od knjiga koju sam kupila samo zato što sam videla po društvenim mrežama da je vrhunska, savršena, najbolja ikad itd. Pa čak je i Keri Bredšo čita, kako da ne bude to ekstra?
E pa Ana, nauči se već jednom da nije sve baš tako kako ljudi pišu po instagramima. Da se razumemo, knjiga nije loša ali nije ništa specijalno. To je problem društvenih mreža, pogotovo onih profila koji se bave knjigama. Ja nikad nisam pročitala recenziju a da nije u pitanju najsavršenija knjiga na svetu. Nisu sve knjige savršene, pa tako ne i ova. Sorry.

Vilijem Golding Gospodar muva: Ako se sećate serije Dva i po muškarca, Džejk u školi upravo čita ovu knjigu kao zadatu lektiru. Grupa dečaka se nalazi na pustom ostrvu, usled nesreće, i pokušava da preživi svakodnevni život bez odraslih. Ali ne samo da preživljava. Razum popušta a nasilje i agresija preuzimaju glavnu ulogu. To tako i jeste u stvarnom životu. Mislim da se ova knjiga čita više puta.
Knjiga ima tri filmske adaptacije.

Sajaka Murata Zemljani: Japanska kultura je nešto što me oduvek interesuje pa mi se učinilo da će ova knjiga biti dobar izbor. Pročitala sam je u nekoliko sati, ali ne mogu baš reći da sam uživala. "Dvadeset tri godine kasnije, Nacuki je prisiljena da se uklopi u društvo koje smatra fabrikom za proizvodnju beba. Udata je, svi se pitaju zašto još nije trudna, a mračne senke iz detinjstva je progone."
Nemam komentara.
Comments